close
TERMİK RÖLE

Makel Termik Röleler aşırı yük veya fazlardan birinin kesilmesi durumunda kontaktör yoluyla motoru devre dışı bırakarak, motorun korunmasını sağlar.

Termik röleler TS EN 60947-4-1 standartlarına göre 9 A’den 95 A’e kadar çeşitli anma akımlarında 3 Ka kısa devre kesme kapasitesinde ve ISO 9001:2000 yönetim sistemine uygun CE ve RoHS sertifikalı olarak üretilir.

Termik röleler ortam sıcaklıklarına karşı kompanze edilmiş ve faz kaybına hassas olarak üretilmektedir. Ortam sıcaklıklarına kompanze edilmiş termik röleler, ortam sıcaklığından fazla etkilenmeden (standartta belirtilen termik röleler) sınırlar içinde çalışır.

Faz iletkenlerinden birinin kopması durumunda motorlar 2 faza kalır ve normalden fazla akım çekerek kısa sürede yanabilir. Bunu önlemek için faz kaybına karşı hassas termik röleler fazlardan birinin kesilmesi durumunda normalden daha hızlı birşekilde açmaya giderek motorun korunmasını sağlar.

Yardımcı Kontaklar: Açıcı, biri kapayan ve diğeri kesen iki kontağı harekete geçirir. Kesen kontak motor kontaktörünü devreden çıkararak motora giden enerjiyi keser, kapayan kontak ise farklı amaçlar için kullanılır.

Reset Butonu: Otomatik veya manuel konumunda kullanılır. Otomatik (A) konumda, bimetaller soğuduktan sonra, termik röle otomatik olarak kontaktörü devreye aldırır. Manuel (M) konumda ise bimetaller soğuduktan sonra kontaktörün tekrar  devreye girebilmesi için reset butonuna basılması gerekir.

Test Butonu: Test butonuna basılarak motor kontaktörünün devreden çıkıp çıkmadığı test edilir.

Stop Butonu: Acil durumlarda motor kontaktörünü devreden çıkarmak için kullanılır.

Özellikler

Makel Termik Rölelerin kullanım alanları çok çeşitlidir.

Termik Röleler, bağlı bulunduğu elektrik devresini aşırı akıma karşı koruyan elektrik şalt ürünleridir. Uluslararası IEC 60947-4-1, TS EN 60947-4-1 standartlarına, ISO 9001:2000 yönetim sistemine uygun CE ve RoHS sertifikalı olarak üretilir.

Termik röleler, bağlı bulunduğu elektrik ekipmanının aşırı yüke maruz kalması, fazlarından birinin kopması ve ekipmanın arızalanması durumunda yapısında bulunan bimetal malzeme ısınır ve mekanik olarak değişim gösterir. Bu değişim sonucunda termik röle iletimini keser. Yardımcı kontak çıkışları vasıtası ile bağlı bulunduğu kontrol kontaktörünün de devreyi kesmesini sağlar. 0,16 A’ den 50 A’e kadar çeşitli anma akımlarında imal 2 edilmektedir.

Makel Termik Röle DIN ray aksesuar blokları ile kolayca takılıp çıkartılır. Ayrıca termik röleler DIN ray aksesuar aparatları ile montaj kolaylığı ve bağlantı esnekliği sağlanmıştır.

Temik röleler - 5°C ile 55°C arasındaki ortam sıcaklığında tam verimli çalışır, panolara vida veya standart 35 mm DIN ray ile kolay monte edilir. Termik röleler kullanılan hammadde ile 1000 V’ luk gerilime dayanıklıdır.

Termik Röleler 0,16 A’ den 95 A’ e kadar çeşitli anma akımlarında üretilir. 

 • 1NA+1NK yardımcı kontak
 • Kolay montaj
 • Bimetal açtırma düzeneği
 • Faz hata koruma
 • Bırakma göstergesi
 • Akım ayarı
 • Otomatik ve manuel reset butonu
 • Test ve stop butonu
 • Motor kalkışlarından etkilenmeme
 • Klemens bloğu yardımıyla DIN rayına montaj
 • Kullanım ömrü: 10 yıl

Yukarı ÇıkUp