close
REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLESİ

RG500 serisi Reaktif Güç Kontrol Rölesi her fazın akım, gerilim, cos , güç ve enerjilerini harmonikli ve harmoniksiz durumlarda, elektronik sayaçlar kadar doğru ölçer. Bu sayede faturaya esas ölçüm sonuçlarına dayanarak kompanzasyon işlemlerini yürütür. RG520 modeli ile hem endüktif hem de kapasitif kompanzasyon yapılabilmektedir. Bu özellik sayesinde yükleri kapasitif olan (klima, SMPS, PC, vb) banka veya otel gibi yerlerin kompanzasyonu da yapılabilmektedir. Takıldığı panonun iç sıcaklığını ölçer ve fan rölesi çıkışlı verebilir.

Özellikler

Bu özellik sayesinde yükleri kapasitif olan (klima, SMPS, PC, floresan ve Cfl bazlı aydınlatma) banka, otel, alışveriş merkezleri, hizmet sektörü firmaları gibi yerlerin kompanzasyonu da yapılmaktadır.

3 fazın akım, gerilim, güçler, cos , frekanslar, toplam enerjiler, saat ve sıcaklık gösterimi vardır.

21. harmoniğe kadar harmonik ölçümü mevcuttur ve akım ve gerilim için harmonik koruması mevcuttur.

Aşırı gerilim, düşük gerilim, aşırı akım, oran hatası, harmonik hatası, kompanzasyon hatası ve aşırı sıcaklık hatası gibi hataları algılayabilir ve her biri için alarm rölesi çıkışı veya kompanzasyon kontrolü set edilebilir. 

Hata log kayıtları tutulmaktadır. Hataların oluşma zamanları ve düzelme zamanları hatanın türü ile birlikte kayıt edilmektedir.

Toplam aktif, endüktif ve kapasitif enerjiler sabit ve 3 faz X 3 kanal seçmeli yük profili kaydı tutulmaktadır. 3 kanal seçmeli kısım kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Örneğin; Cos , Akımlar, gerilimler gibi. Ayrıca kayıt periyodu da kullanıcının isteğine bırakılmıştır.

Fan çıkışı ile istenilen sıcaklıklar arasında fan çalıştırma veya durdurma kontrolü yapılabilir. Böylece kompanzasyon panosunun sıcaklık kontrolü için ayrı bir sıcaklık ölçme sisteminin ihtiyacı ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Kademelerin tanıtılması için otomatik TEST mevcuttur. Bu sayede kondansatör veya endüktör güçlerinin el ile girilmesine gerek kalmadan otomatik güçler algılanmaktadır. Ayrıca kullanıcı isteğine bırakılmış olan ve aktif edildiğinde kademelerin arızalı olup olmadığının testini yapan günlük kademe kontrol özelliği de mevcuttur.

TEST modunda akım yönleri ters ise cihaz otomatik olarak algılayıp akım yönlerini düzeltmektedir. Faz sırası hatası algılanmış ise sistem kompanzasyona devam edecektir ve ilgili hata uyarısını da verecektir.

Kullanıcının isteğine bırakılmış şifre koruması mevcuttur. Aktif edildiğinde programlama menüsünün tümü şifre korumasına alınmaktadır. Böylece bilinçsiz kurcalamalar sonucu kompanzasyon ayarları ve alarm işlemlerinde bir aksama olmayacaktır.

RS485 haberleşme terminali ile Modbus haberleşme mevcuttur. Reaktif rölenin uzaktan okunması ve uzaktan ayarlarının değiştirilmesi için özel PC yazılımı mevcuttur. 

4 ekranı sayesinde kolay kullanım sunmaktadır.

Geliştirilmiş kompanzasyon algoritması sayesinde düşük sayıda anahtarlama yapılmaktadır. Böylece hem kondansatörlerin hem de kontaktörlerin yaşam ömürleri uzatılmaktadır.

Yukarı ÇıkUp