close
MOTOR KORUMA ŞALTERLERİ

Makel Motor Koruma Şalterleri, elektrik motorlarının uzaktan kumandası gerektirmeyen durumlarında motoru başta faz kaybı, aşırı yük ve kısa devrelere karşı termik-manyetik koruyan elektrik şalt ürünleridir. TS EN 60947-4-1 standartlarına göre 0,1A’ den 32 A’e kadar çeşitli anma akımlarında 3kA kısa devre kesme kapasitesinde ve ISO 9001:2000 yönetim sistemine uygun CE ve RoHS sertifikalı olarak üretilmektedir.

Makel Motor Koruma Şalterleri, termik-aşırı akım, manyetik-kısa devre akımı olmak üzere iki açma elemanı ile donatılmıştır. Makel Motor Koruma Şalterlerini, devre kesicilerden ve otomatik sigortalardan ayıran en önemli özellikleri ise;

-Aşırı akım ya da kısa devre oluşması durumunda tüm fazları aynı anda keserek motoru ve sistemi koruma altına alır
-Kısa devre durumunda motoru çok kısa sürede (mili saniye) kapatarak ortaya çıkabilecek hasarları engeller.

Makel KNS 12 tip şalterler özel olarak motor koruması için tasarlanmıştır. TS EN 60947-4-1 kullanılarak sabitlenir. KNS 12 tip şalterleri 15 kW (380/400)’a kadar olan elektrik motorlarının korumasında kullanılmaktadır. Aksesuar çeşitleriyle kullanıcının ihtiyaç duyacağı bütün talepleri karşılamaktadır.

Özellikler

Makel Motor Koruma Şalterleri kullanım alanları çok çeşitlidir. Başta elektrik motorlarına yol verilmesi, kompanzasyon, ısıtma ve soğutma sistemlerinin devreye alınıp devreden çıkarılması, aşırı yükte işlev görmesi, normal elektrik devresinden akım geçmesinde, kapama, taşıma devrelerinde ve sistemlerinde kullanılır. Motor koruma şalterler uzaktan kumanda edilebilme özelliğine sahiptir.


Geniş aksesuar seçenekleri ile kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek ürün çeşitliliğine sahiptir. Motor Koruma Şalterleri ile beraber Makel Motor Koruma Röleleri (PTC’li) kullanılması durumunda motor sargı sıcaklığı da kontrol altına alınmış olacaktır. 


Motor koruma şalterlerin aksesuar blokları kolayca takılıp çıkartılır. Ayrıca motor koruma şalterleri ıslak ortamlar için muhafaza kutusuna sahiptir. Montaj kolaylığı ve bağlantı esnekliği de sağlanmıştır. Motor koruma şalterleri - 5°C ile 55°C arasındaki ortam sıcaklığında tam verimli çalışır, panolara vida veya standart 35 mm DIN ray ile kolay monte edilir. Motor koruma şalterleri kullanılan hammadde ile 1000 V’luk gerilime dayanıklıdır. 

Makel Motor Koruma Şalterleri (alçak gerilim motor yol vericileri) TS EN 60947-4-1 standartına göre 0.1 A’den 32 A’e kadar üretilmektedir. Motor koruma şalterleri, normal hıza getirmek için motorlara yol vermek, motorların sürekli çalışmasını temin etmek. Motorun besleme gerilimini kestirerek işletme ısı yüklerine karşı ve ilgili devrelerin ve motorların korunması için imkanlar sağlamak üzere üretilen AC motor yol vericileridir. Bağlı bulundugu motor devrelerini hem termik hemde manyetik olarak korurlar. Motor Koruma Şalterleri 15 kW (380 V) kadar olan. Motorların aşırı yük ve kısa devre korumasında kullanılmaktadır.

Genel Özellikler

  • Motor Koruma Şalterlerinin Özellikleri
  • Motor koruması, motor koruma şalteri içinde bulunan termik manyetik koruma araçlarıyla sağlanır.
  • Manyetik elemanların (kısa devre koruması) açma eşiği, termik açma akımları için kullanılan maksimum motor koruma şalteri değerin yaklaşık 13 katına eşittir ve başka bir değere ayarlanamaz.
  • Termik elemanlar (aşırı yük koruma), ortam sıcaklığındaki değişimlere karşı otomatik korumaya sahiptir.
  • Motorun nominal çalışma akımı, kademeli bir düğme ile gösterilir. Ayrıca personel koruması da sağlanmıştır.
  • Tüm elektrikli parçalar direkt temasa karşı korumalıdır.
  • Bir düşük gerilim açma ünitesi ekleyerek motor koruma şalterinin gerilim düşümü durumunda enerjisinin kesilmesi sağlanır. Böylece kullanıcıda, motora yeniden yol verilmesi için “I” start butonuna basılması gerektiğinden, normal gerilim sağlandığında makinanın aniden yol almasına karşı korunmuş olur.
  • Bir şönt açma ekleyerek, cihaz enerjisinin uzaktan kumanda yoluyla kesilmesi sağlanır.
  • Hem açık hem de kutulu motor koruma şalteri operatörleri, “O” stop konumunda 3 adete kadar asma kilitle kilitlenebilir. Yalıtım için uygun olduklarından, açık konumda bu motor koruma şalterleri yeterli bir yalıtım mesafesi sağlar ve operatörlerin konumu ile hareketli kontakların gerçek konumunu gösterir. 

Yukarı ÇıkUp