close
SAYAÇLAR

Makel, elektronik sayaçlarda Türkiye'nin en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Kaliteden taviz vermeyen ürünleri, ilklere imza atan zengin özellikleri, üstün hizmet anlayışı ile makel elektronik elektrik sayaçları sektöründe Türkiye pazar lideridir.

Özellikler

Makel, elektronik sayaçlarda Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Kaliteden taviz vermeyen ürünleri, ilklere imza atan zengin özellikleri, üstün hizmet anlayışı ile Makel elektronik elektrik sayaçlar sektöründe Türkiye pazar lideridir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sayaç okuma yazılımı için tıklayınız.

MAKEL USOBİM, Dağıtım şirketleri ve sayaç okuma ve kontrol etme ihtiyacı duyan işletmelerin için AMI/AMR sistemlerine yönelik olarak oluşturulmuş %100 web tabanlı bir OSOS (Otomatik Sayaç Okuma sistemi) çözümüdür. Sayaçların veri haberleşme sisteminin bir parçası olması, Sayaçlar içindeki bilgilerin uzaktan okunmasıyla (AMR- Automatic Meter Reading) başlamış ve bu süreç, bir dağıtık veri yönetimi sistemine doğru genişleyerek enerjinin üretimi, tüketimi, dağıtımının da yönetilebildiği akıllı bir şebekeye yani SmartGrid'e uzanmıştır.

Uzaktan okuma sistemleri, altyapının verimli kullanımını, yatırımların doğru kestirilebilmesini, şebekenin doğru analizi ve planlanmasını, kayıp ve kaçakların azaltılmasını, zamanında ve doğru faturalandırma yapılabilmesini, çok tarifeli yapıda gerçek zamanlı fiyatlandırma yapılabilmesi, dağıtım ağı otomasyonu, uzaktan açma kapama imkanı sağlaması, sayaç okuma maliyetlerini azaltması özellikleri ile müşteri servis kalitesini artırmakta dağıtım yapan kurum ve kuruluşlara birçok işletme kolaylıkları ve maliyet avantajları sağlamaktadır.

Detaylı incelemek için tıklayın.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Elektrik sayacı, üretilen veya tüketilen elektrik enerjisini ölçen mekanik yada elektronik ölçü aletine denir. Elektrik sayaçları, konut, işyeri gibi tüketicilerin enerji tüketimini ölçmek için ana elektrik hattı üzerine veya elektronik aletlerin/sistemlerin enerji tüketimini saptamak için cihaz/sistem üzerine bağlanır.
Elektrik sayaçları direkt ve ölçü trafolu olmak üzere iki farklı bağlantı tipine sahiptir. Direkt bağlantılı elektrik sayacı 120 Amper’e kadar olan tüketimlerde kullanılan sayaç tipidir. Ölçü trafolu bağlantılı elektrik sayaçları ise hem akım hem de gerilimi ölçer. Ölçü trafolu elektrik sayaçları X5 olarak adlandırılır. Elektrik sayaçları, faz sayısına göre de Monofaze ve Trifaze olarak ikiye ayrılır.
Elektrik Terimi Olarak Demand, Müşteri tesislerinde o ay içinde 15 dakikalık (periyot süresi ayarlanabilir) periyotlarda çekilen en büyük ani güce (kW cinsinden) demand denmektedir.
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığı’nın ilgili yasa taslağındaki tanımlamaya göre sözleşme gücü veya bağlantı gücü, “Abonenin talebi üzerine çekeceği kabul edilen ve sözleşmesinde çekilmesi veya verilmesi konusunda belli hükümler konulmuş bulunan güç miktarı.” olarak tanımlanmıştır. Bu miktarı takip edebilmek için sayaçlarda demand kullanılır.
Direnç köprüleri ya da akım trafosu vasıtası ile akım ve gerilim değerleri yüksek hızlı bir mikrokontrolör kullanılarak, ayrı ayrı kanallardan eş zamanlı olarak yüksek çözünürlükte örneklenerek sayısal işaretlere dönüştürülür. Elde edilen değerler işlenerek enerji ölçümü gerçekleştirilir. . Elektrik sayaçlarında kullanılan enerji birimi Watt/Saat (Wh)’tir. Elektrik tüketilen yere göre bu birim KiloWatt/Saat (kWh) veya MegaWatt/Saat (MWh) olarak da hesaplanabilir. 1 kW 1.000 W, 1 MW ise 1.000 kW’tır.
Mekanik sayaçların ön yüzünde mekanik bir gösterge mevcuttur.Tüketilen/üretilen enerji miktarı bu gösterge üzerinden okuna bilir. Elektronik elektrik sayaçlar ise Sıvı Kristal Ekran (LCD) göstergeye sahiptirler. Üzerindeki düğme sayesinde toplam güç tüketimi, gerçek zaman saati, tarih ve diğer bilgiler ekrandan okunabilir. Mekanik sayaçlara göre çok daha az ölçüm hataları vardır. İç tüketim enerjileri mekanik sayaçlara göre 5 kat daha az olduğu için dağıtım hat kayıplarını azaltmaya yardımcı olurlar.
Mekanik sayaçlar, sayacın ön yüzündeki gösterge üzerinden gözle okuma yapılır. Elektronik sayaçlarda ise, gösterge üzerinden gözle, sayaç üzerindeki optik port üzerinden okuma cihazı vasıtasıyla ya da RS485 portu üzerinden bir modem vasıtası ile uzaktan okuma yapılabilir. Elektronik sayaçlarda enerji haricinde bir çok başka parametrenin okunması da gerçekleştirilebilir.

Yukarı ÇıkUp